Expozice Schwarzenberského kanálu


Na Jeleních Vrších, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, ve stodole domu č.p. 13 je expozice o Schwarzenberském plavebním kanálu. Expozice dostala jménoKANÁL EXPO, které je srozumitelné pro Čechy, Němce, či Rakušany i další návštěvníky.

Číst dál: Expozice Schwarzenberského kanálu

Kostel sv. Jana Nepomuckého

 

Původně barokní kostel, postaven byl v letech 1788-1794. Po požáru v roce 1876 byl kostel novogoticky obnoven. Spolu s kostelem byl obnoven také přilehlý hřbitov se sto náhrobky. 

V létě můžete navštívit muzeum, které je ve faře hned vedle kostela.

Trasa je přístupná z Nové Pece přes Bližší Lhotu a její délka je cca 13 km.

  

Číst dál: Kostel sv. Jana Nepomuckého

Třístoličník, Trojmezí, Plechý

Z Nové Pece pěšky do Nového Údolí přes Plechý, Třístoličník a Trojmezí.

Trasu můžete jít z Nové Pece, přes Plešné jezero. Délka této trasy je cca 22 km.

Trasa je celkem nenáročná.

Z Nového Údolí zpět do Nové Pece můžete jít tou samou cestou, nebo dojet vlakem, nebo dojít pěšky přes Černý Kříž, kde můžete využít další trasu s názvem Medvědí stezka.

Číst dál: Třístoličník, Trojmezí, Plechý

Cyklostezka Nová Pec - Stožec

 

Celá 16 km dlouhá trasa vede okolo Vltavy a okolo železniční trati.

Trasa je vhodná i pro začátečníky. Autem lze zaparkovat na obou výchozích místech.

Trasa je vhodná jak na kola, tak i na in-line brusle.

Při tomto výletu můžete navštívit Stožeckou kapli.

 

Číst dál: Cyklostezka Nová Pec - Stožec

Vítkův kámen

Vítkův kámen je zřícenina gotického hradu ležící na stejnojmenném vrcholu Vítkův kámen na pravém břehu Lipenské přehrady, nad vesničkou Svatý Tomáš, asi 5 km od obce Přední Výtoň. Je 2. nejvýše položenou zříceninou v ČR(1035 m n. m.).

Přístupná je jen pěšky či na kole z Nové Pece přes Přední Zvonkovou. Trasa má cca 28 km. Celá trasa vede u pravého břehu Lipna.

Číst dál: Vítkův kámen

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí. V minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde vstupuje na území Rakouska. Délka kanálu je 44 km.

 

Číst dál: Schwarzenberský plavební kanál

Medvědí stezka

medvědí

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou Šumavy. Její trasa vede mezi železničními stanicemi Ovesná (asi 3 km od Nové Pece) a Černý Kříž.

Stezka je zaměřena především na seznámení s výraznými geologickými a geomorfologickými zajímavostmi severní části Trojmezenské hornatiny.

Její celá trasa je 14 km dlouhá. Dá se využít i její kratší verze mezi osadami Ovesná a Jeleníse zajímavými skalními útvary na úbočí Perníku (asi 7 km).

Číst dál: Medvědí stezka

Plešné jezero

Plešné Jezero - Nová Pec

Jezero je ledovcového původu, nacházející se západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.) Leží v nadmořské výšce 1090 m, má plochu 7,48 ha, obvod 1242 m a největší hloubku 18,30 m. Objem zadržované vody představuje 617 000 m³. Nad jezerem ční 220 m vysoká skalní stěna, na které se nachází 14,5 m vysoký žulový památník Adalberta Stiftera, který je také nazýván básníkem Šumavy. Z vrcholu této skalní stěny je překrásný výhled na celé jezero a okolní horskou krajinu. Asi 200 m pod jezerem se na ploše 6 ha rozkládá žulové kamenné moře.

 

Číst dál: Plešné jezero